Upura ideoloģija
Indivīda panākumus ietekmē sociālie apstākļi, kuros viņš piedzimst, teica “bērns ar zelta karoti”. Pasaule gan nedaudz atvēsina šo karstgalvi – visi, kas tagad mūsu sabiedrībā guvuši panākumus, ir nākuši no tādiem sociāliem apstākļiem, kuri biedram Šuvājevam murgos rādās. Šī brīža elite – lai ko tas nozīmētu – nāca no sociuma, kur nebija veikalu, kur aiziet un kaut ko nopirkt, nebija… nebija nekā no tā, ko mēs un biedrs Šuvājevs uzskatām par ikdienā pieejamu.
Šuvājevs – būdams tipisks modernās sociālās teorijas pārstāvis, kurš apgalvo, ka cilvēka likteni nosaka galvenokārt vide un apstākļi, nevis paša centieni, – labprāt nievē cilvēka talantus, mērķtiecību un ziedošanos kādai lietai, lai attaisnotu citu neizdarību. Neizdarību, kas bieži ir aiz negribēšanas. Iespējams, ka viņš būs palaidis garām, bet sarunvalodā eksistē tēze – “meklē darbu”. Tieši meklē darbu, bez konkretizācijas, kas tas ir par darbu. Jo kaut kur taču ir jāstrādā.
Šajā darbā vienmēr maksā maz, vadītājs ir pārmaksāts lops, bet kolēģi – idioti. Šāds darbs dzīves laikā tiek mainīts, jo dzīvē ir “jāņemās”, “jašeptējās” vai “jārukā” – jo kā tad savādāk. Atšķirībā no viduslaiku cilvēka, kurš tālāk par horizontu ne redzēja, ne varēja tikt, tie “apdalītie”, kurus Šuvājevs ar politikas palīdzību mēģina tuvināt panākumiem, redz pasauli spilgtās bildēs un iedvesmojošos stāstos. Viņiem pieejamas visas pasaules zināšanas vienuviet.
Šodienas tehnoloģiju laikmetā pat cilvēks, kuram nav nekādu īpašu priekšrocību, var mācīties programmēt, apgūt svešvalodas vai iemācīties profesiju, ja vien viņš to grib. Viņiem ir tikai jāgrib. Un viņi grib – lai “darbs” ir kas tāds, kas kaulus nelauž, lai piķis pietiek čipšiem un aliņam, lai TV rāda saturīgu programmu. Pie šīs pasaules uzskata nav vainīgi viņi paši, bet “sociālie apstākļi”.
Sociālie apstākļi, kas patiesībā ir izvērtējami pie psihoterapeita, kurš varētu viņiem palīdzēt atpazīt personiskās atbildības trūkumu, nevis tikai norādīt uz ārējiem vaininiekiem, – droši vien vainojot visus un ieņemot upura lomu. Jo Šuvājevs šiem pasaka – nevis “tu esi slinka, nemotivēta, tukša substance, kuru, balstoties uz filozofu atzinumiem, pie esošām būtnēm pieskaitīt nevar”, bet gan – “tu esi upuris.”
Iesaku pārlasīt kāda gudra vīra filosofisku grāmatu, piemēram, Filosofija kā dzīvesmāksla – par pašrūpi. Gan jau atcerēsies par gribas un patiesas brīvības trūkumu indivīda izvēlēs.
Nodzīvot dzīvi bez spējas uztvert un analizēt informāciju un balstīt savu pasaules redzējumu uz sociālo tīklu izgāztuves pērlēm ir izvēle, nevis liktenis. Kādā veidā sociālie apstākļi traucē lasīt grāmatas? Apgūt prasmes YouTube? Piepildīt ikdienas rutīnu ar saturīgu mākslu vai sportu?
Tie, kas šodien piesauc “upura lomu”, bieži vien paši izkopj šo bezatbildību, jo upuriem vieglāk manipulēt un pārdot politiskus solījumus. Kāpēc Šuvājevs mēģina attaisnot neveiksminieka izvēles ar sociāliem apstākļiem, kurus ir veidojuši citi, tādējādi radot vēl lielāku upuru skaitu? Jo tā ir vieglāk noturēties pie varas. Viņa vēsturiskais dvīnis labi izskaidroja savulaik fabriku strādniekiem, ka tie ir sociālo apstākļu upuri, ka tiem ir jāmeklē taisnība, iznīdējot zemniekus.
Tie, būdami bez izpratnes, bet ar aizvainojuma sajūtu pret visu, tā arī izdara – vēlāk, bez zemniekiem, nomirst badā.
Pārmaiņu koalīcijas 5 gados paveiktais
Tālajā 2020. gadā Rīgas domē nonāca cilvēki, kas sevi dēvēja par "Pārmaiņu koalīciju" – viņi solīja restartēt Rīgu. Nedēļu pirms tiekam pie jaunajiem "restartētājiem" ir vērts pagremdēties atmiņās par to, ko piecos gados spēja izmainīt tie, kuri iezīmēja visu iepriekšējo par nekam nederīgo un apsolija visu pa savam.
Pirmie darbi bija amatu sadale, bet izrādījās, ka nebija daudz ko dalīt. Tika izdomāta novatoriska ideja – katrs, kurš nebūs mērs, būs vicemērs. Sanāca trīs vicemēri – katrs apņēmās restartēt savu Rīgas daļu.
Nākamais darbs bija algas sev palielināt – mēram par 66%, vicemēriem par 58%, bet deputātiem par 52%. Viņi uzskatīja, ka to bija pelnījuši – avansā, lielo darbu priekšvakarā. Dažiem lielie darbi ātri beidzās – sasniedzot visu iespējamo restartējot un pārmainot rīdzinieku labā (lai kas tas būtu), viņi sasirga ar "pelēcīgo kuģa dzīvnieka sērgu" un aizdevās katrs uz savu pusi – kāds uz Saeimu, kāds uz Briseli. Pa šauru Rīgas mērogs palika - problēmas pa vienkāršām.
Svarīgāko padarījuši, viņi ķērās klāt darbiem, kā teikt, "pilnā ručkā grāvī".
Sākums bija daudzsološs – veloceļiņi tika iezīmēti visur, kur vien bija vieta, un tik ilgi, kamēr pietika krāsas. Daļu no tiem gan pēc tam - gandrīz uzreiz - nācās noņemt, jo izrādījās, ka ne Čaka iela, ne Duntes iela nav pilsētas velo maģistrāles. Podus ar kokiem salika – par simtiem tūkstošu eiro –, pat paspēja ar tiem nofotografēties, pirms koki nokalta. Atzīstot, ka tas ir lielisks apzaļumošanas process - kur apzaļumojās ne tikai Rīgas ielas bet arī paši ideju autori - praksi stādīt kokus betona podos turpināja. Šis process patika īpaši Rīgas atsevišku apkaumju aktīvistiem - stādīšana podos šķita viņu vienīgā izpratne par "zaļo domāšanu". Vel aktīvistu blociņā bija ierasktīts plāns bērnu sporta laukuma vietā stādīt podos redīsus - bet tas jau pavisam cits stāsts...
Pa vidu nogāza lielu pieminekli un daudz mazo. Pieminekļu jautājumos gan nevedās gludi – sākumā daži koalīcijas biedri aicināja "nestebēt karstu" un nogaidīt. Nogaidīt nesanāca, un, kad citi pieminekļus jau bija nogāzuši, pirmie skrēja ar karogiem un saukļiem "Urā, urā". Laikam kaut ko no vēstures bija atcerējušies. Ar karogiem viņiem acīmredzot ir trauma – kādus noņem, kādus uzliek – izklaide pa rubli - par praktisko labumu līdz šim eksperti strīdās.
Tagad, tuvojoties vēlēšanām, viss kļūst daudz košāks. Decembra sākumā tika demontētas pieturvietas, lai uzstādītu jaunas – kā Ziemassvētku dāvanu rīdziniekiem. Atšķirības no vecajām pieturvietām ir divas: vecās nemaksāja neko, bet jaunās maksā 12 000 eiro gabalā. Otra atšķirība –par apkopi arī jāmaksā. Rīdzzeiniekiem patīk maksāt.
Ar lielu pompu tika izvietotas tirdzniecības vietas, kuru kvadrātmetrs maksā dārgāk nekā siltināta moduļmāja ar visu apdari. Tās gan stāvēs tukšas līdz pavasara otrajai pusei – pie mums kaut kā nav pieņemts tirgot ābolus sniegā un lietū. Tagad šos kioskiņus paši tirgotāji ir modificējuši – jo tie, kas šādus kioskus izdomā un ražo, strādājošu cilvēku nav pat acīs redzējuši.
Labiekārtoja Bābelīša atpūtas zonu ar galdiem par 5000 eiro gabalā un krēsliem par 2000 eiro. Tas būs motivācija rīdziniekiem uzzināt, kur Bābelītis atrodas, un pieskarties mēbeles gabalam , kas maksā septiņas minimālās algas.
Atmiņā paliks eksperimentālās šūpoles Doma laukumā, kas rīdziniekiem izmaksāja 165 000 eiro un salauztu bērna kāju. Kā teica šūpoļu autors: "Kājas sadzīs, bet naudu es jau iztērēju." Bērns saņēma atvainošanos no Ķirša. Vienas ekonomiskās šūpoles uzstādīja Teikā – tās maksāja 143 000 eiro. Tieši vienas šūpoles. Ko uz tām varētu salauzt, vēl nav zināms.
Pēc pašu pārmaiņu koalīcijas nostāstiem visu šo laiku tika remontēti ceļi un tilti – ticam uz vārda, jo, braucot ar auto, tas joprojām kratās tāpat kā pirms remontiem. Laikam pie vainas ir auto.
Viens no lozungiem bija "Lai nav kā iepriekš!". Kopumā jāsaka, vārdu turēja – pieturvietu nav, tūristu nav, bedres vairojas. Naudu gan tērē tā, it kā tai būtu derīguma termiņš un tā bojātos. Bet – nevar visu gribēt uzreiz.
Nav vērts šķirot "vecajā" un "jaunajā" koalīcijā – pie lemšanas visi tika vairākus gadus. Tagad par labo teiks, ka tas ir viņu veikums bet par slikto ar pirksietm bakstīt viens uz otru. Tā tāda priekšvēlēšanu spēle - kurā parasti zaudē rīdzinieks.
Vai jūs, rīdzinieki būdami vai pilsētas viesi, varat teikt, ka pēdējos gados galvaspilsētā ir kļuvis labāk dzīvot? Vai vismaz ne baigi sliktāk?
Politikas 'stulbalizācijā'

Daudz sašutuma izraisījuši Trampa paziņojumi, kam sekoja daudz “told you so” un jautājumi – kā var būt tik stulbs? Paralēli to pašu saka par pašmāju politiķiem – tie taču ir stulbi un neko nejēdz. Ja ne visi, tad gandrīz visi. Vācijā vēlēšanās arī tiek ievēlēti “nepareizie”, jo vācieši esot aizmirsuši savu vēsturi un kļuvuši neuzmanīgi un pavirši. Grūti iedomāties valsti pasaulē, par kuru vairums teiktu, ka tur ir prātīgi politiķi, kas dara prātīgas lietas. Vispārējā politikas kvalitāte pasaulē gadu no gada pasliktinās, vairojot muļķus un zagļus – gan tos, kas jau ir pie siles, gan tos, kas uz to raujas. Tie nekad nepilda solīto un aizmirst par vēlētājiem. Neviens nesaskata politikas “stulbalizācijā” ne sabiedrības kopējo ieguldījumu, ne arī paša politiķa kā aroda izzušanu.
Propaganda un zināšanas
Nodoklis par mantojumu

Vai par savu radu ieguldīto darbu jums būtu jāsamksā paliels nodoklis? Jo citiem radi nebija tik rosīgi un nav atstājuši saviem pēcnācējiem nekā vērā ņemama mantiskā ziņā – un tas neesot taisnīgi. Šāds viedoklis tiek popularizēts ar “Satori” starpniecību Andra Saulīša rakstā “Vērtīgākās dāvanas nepiegādā Ziemassvētku vecītis”.
Cīņa ar okupantiem
Kongresā “Progresīvo” valdes locekle pauda, ka viņi stingri iestāsies par okupantu aizvākšanu no Palestīnas. Ja būtu iespējams partija “Progresīvie” varētu nodefinēt:
1.Kas viņu ieskatā ir Palestīna? Kas ir Gaza un, kas ir West bank?
2.Kuri cilvēki tiek uzskatīti par okupantiem, kuri par pamatnāciju?
3.Ko “Progresīvie” saprot zem darbības ''izvākšana'' - kā izvāks un, kur izvāks?
4.Kādu atbalstu būtu jāsniedz Gazas šī brīža vienīgajai leģimitīvai varai – “Hammas”?
5.Kādā veidā būtu jānodrošina pašpārvalde teritorijās, ko progresīvie uzskata par okupētām?
👉 Ar kolēģi Kristu uzsākam sarunu sēriju "Konservēšanas laiks".
✈️ Pilot epizode 2 : "Kurš jūtas droši Latvijā?"
Sākums lēns - vēlāk noritēja jestrāk. (Bildi uzlabosim, skaņu piečinīsim, interaktīvo daļu pilnveidosim). Ir gari - jo īsi nesanāk.
📆 Nākamā sērija šo ceturtdien.
Kam ir vajadzīga politika?





Rīgas mazdārziņi - tikai izredzētājiem?
Rīgā ir tāda lauksaimniecības forma - mazdārziņi. Vēsturiskā prakse, ka nomaļās vietās iznomā zemi par simbolisku maksu, lai tur pa vasaru ierīko dārziņu. Tas viss ir īstermiņā.
Bet jaunākā aktīvistu tendence ir pieprasīt, ka pilsētai jānodrošina zeme, kur garlaikotiem dīkdieņiem izklaidēties. Tad nu jautājums - vai pilsētai jānodrošina iespēja nodarboties ar dārzniecību? Un, ja jā - tad kā noteikt, kurš zemes gabalu dabūs?
Rīgā deklarēto iedzīvotāju skaits ir virs 600 000. Nodrošināt iespēju tikt pie zemes pleķa būs minimāla, tātad radīsies pamats domāt par netaisnību un korupcijas iespējām. Ja gabalus dalītu maznodrošinātajiem - kuri nevar atļauties neko citu - būtu labi. Vai arī apkārtējo māju iedzīvotājiem, lai iekoptu savu rajonu, arī labi.
Praksē ir nedaudz savādāk - aktīviste Maija no Grīziņkalna tiek pie zemes gabala pie ūdens Kazas sēklī. Neteiksim, ka Rīgas otrā pusē, bet arī ne kaimiņos - ar auto 20 minūtes, ar kājām stunda 30. Savdabīgi, ka nevienam no Pārdaugavas vai “maskačkas” iedzīvotājiem neieinteresēja šis zemes gabals. Neviens negribēja siltajos vasaras mēnešos tur atpūsties.
Nākamā aktīvistu prasība ir no īstermiņa līgumiem pāriet uz ilgtermiņa - pēc būtības nododot īpašumā Rīgas pilsētas zemi par ļoti simbolisko samaksu. Tas arī izpaužas protestos pretfutbola stadiona celtniecību Lucavsalā.
Cilvēki, kuriem ir iedota zemē īslaicīgā vai sezonālā lietošanā, ir ieplānojuši tur būt mūžīgi - izmantojot zemi kā savu īpašumu. Par to liecina žogu izbūve, māju izvietošana. Interesanti vai tas viss ir saskaņots būvvaldē - ja ir, tad ar kādu formulējumu, ja nav, atgriežamies pie jautājuma par korupciju.
Cilvēki, kas tikuši pie mazdārziņiem, šobrīd apvienojās grupās, lai nepieļautu, ka pašvaldības zemes tiek tirgotas citiem - jo pēc līguma termiņa beigām nomniekam ir jāatstāj tā teritorija - uz ko esošie nav gatavi. Viens no mazdārziņa lietošanas noteikumiem paredz - ka uz zemes nedrīkst veikt pagaidu apbūvi, jo tā zeme nav domāta dzīvošanai.
Pēc būtības mazdārziņu forma ir pāraugusi savu pirmatnējo funkcionalitāti - no maza dārziņa kur cilvēks varētu izaudzēt sev pārtiku (bieži trūkuma spiests), tā kļuva pārtikušu 30 gadnieku vasaras atpūtas vietu. 30 gadnieki, kuriem, ja nu kas trūkst, tad tikai sirdsapziņa. Tie skaļi aizstāv savas tiesības uz ekskluzivitāti.
Ja pilsētai jānodrošina mazdārziņu pieejamību, kā to pieprasa aktīvisti, tad ir 3 opcijas - visiem, nevienam vai kā tagad izredzētajiem. Visiem nodrošināt nav iespējams - arī pilsētas kopējā attīstības plānā jautājums nekad nav ticis iekļauts. Nevienam - pārspīlēju - vienmēr būs teritorijas, kur kāds var kaut ko var darīt, bet jānodefinē, kam ir piešķirama (maznodrošinātajiem un apkaimes iedzīvotājiem) un ar skaidru apziņu, ka tas ir īslaicīgi.
Var palikt pie esošās situācijas - izredzētie tiek pie labām vietām, iekārtotās uz palikšanu, un cīnās, lai šī iespēja tiek nodrošināta pārmantošanai.
Deputāti zog
Debates
Bērni
Viedie no Re:Baltica
ReBaltica Twiterī pēta to, kurā kā kurš uzvedās un ko runā. Citēju: “Tas (100 lietotāju) ir mazāk nekā viens procents no Latvijas Twittera lietotājiem, taču viņi ir tik agresīvi un skaļi, ka apklusina citādi domājošos”.
Interesanti, ka šis ir lielisks Progresīvo un visu viņu līdzgaitnieku raksturojums. To nav daudz, tie ir skaļi un agresīvi, palielam dzīvojās tikai Twiterī. Bet tiem pārmetumu no ReBaltika nav... Var stāstīt par izdomātiem genderiem, interpretēt Izraēlas un Palestīnas vēsturi, neveidot diskusiju par Klimata problēmām un Latvijas lomu tajā, vienpusēji paust problemātiskos jautājumus par pilsētas vidi,
dzimuma balstītos stereotipus un citas tikai viņiem nozīmīgas problēmas. ReBaltika uzņemas viedā lomu, kurš nosaka, kam ir emocionāli, saturiski un lingvistiski pareizi pausts viedoklis, bet kam ir jāpaklusē. Kā arī rosināt, ka tos, kuri neprotas, sodīt. Kādreiz to sauca par cenzūru - tagad cīņu ar naida runu.
#sabiedriba #sabiedribasveseliba #europe #voins #europarlament #sabiedrība #rīga #politika #janisvoins #rīgalatvija #valsts #solvingproblems
Daļa no cilvēkiem neatšķiras no vidusslaiku pilsoņiem. Arī tagad vairums ir analfabēti. Ja toreiz cilvēks nemācēja lasīt, bet viedoklis bija, sagrābstot informāciju no citiem, tad tagad ir līdzīgi. Cilvēks izlasa tekstu, bet neiedziļinās būtībā. Viedoklis rodas no citu teiktā bez kristiskās domāšanas.
Vai vispār daļa cilvēku nojauš politiskus, sociālus, un filosofiskus terminus, ko pats izmanto, izsakot viedokli vai nostājoties kādas politiskas grupas pusē? Par politiskiem jēdziniem saraksta biezas grāmatas, bet tikai retais lasa tās. Sociālos tīklos pēc tam ar tiem mētājās pa labi un kreisi, izlikdamies gudrāki, nekā ir.
Ja Latvijā cilvēki izprastu labāk jēdzienus, viņu pilsoniskā rīcība būtu arī racionālāka, kas celtu labklājību un izglītības līmeni valstī.
Neviens cilvēks nekļūst par izcilu domātāju tikai domājot. Tas nozīmē, ka gudrību var izkopt tikai mācoties un domājot kritiski, loģiski un izzinot caur grāmatām pasauli.
Tāpēc ir svarīgi, ka cilvēki ir ieinteresēti dažādu procesu būtībā un, lai tos labāk izprastu ir jābūt interesei izdziļināties, lai uz situāciju spētu apskatīties no vairākām pusēm un saprastu sakarības sabiedrībā.
#sabiedriba #sabiedribasveseliba #europe #voins #europarlament #sabiedrība #rīga #politika #janisvoins #rīgalatvija #valsts #solvingproblems